Duşakabin camlarında kireç lekelenmeleri Çözümü. Duşakabin camları nasıl ilk takıldığı günkü gibi temiz kalabilir? Duş camlarımda neden lekelenmeler oluyor ve bunun önüne geçemiyorum.!

Bölgelerdeki suyun kireç oranlarına bağlı olarak, duşakabin camlarında zaman içerisinde sudaki kireçten  kaynaklı kireç lekelenmeleri olabilmektedir. Yıkanma esnasında oluşan vucuttan atılan kirler, cam yüzeyine yapışan sabun köpüğünün, kurumasıyla oluşan tortu. vesair gibi katmanlar bazı kimayasal temizleyiciler ile temizlenebiliyor olsa da. Sudaki kireç odakları cam içine nüfuz ederek, geri dönülmez bir kirliliğe yol açmaktadır. Camın genel yapısını mikroskobik aletlerle incelediğimizde, camın yaşayan bir varlık olduğunu görürüz. Nasıl ki bir insan yoğun enerji kaybı esnasında terleme sürecinde olduğu gibi ter; vücudumuzdaki görünmeyen gözeneklerden dışarı çıkıyorsa. Lekelenmelerin nedeni de camın iç yapısında buna benzer kılcal damarların varolduğudur.  Sudaki kireç zaman içerisinde camın genel yapısında bulunan kılcal kanallar vesilesiyle camın içine nüfuz ederek, Çözülemeyen bir hal alır ki; bunun önüne geçebilmek için cam yüzey koruyucu (Clear Shield) ların ilk kullanım öncesi ve düzenli olarak yıllık periyodlar halinde uygulanması icap etmektedir.

Duşakabin camlarında kireç lekelenmelerini yok ettiği düşünüldüğü buğulu ya da kumlu veya buzlu camlar,  bu lekelenmeleri şeffaf cama oranla göstermeyebilir. Bu tip duşakabin camlarında lekelenme olmaz demek değildir. Kireç lekeleri aynı oranda cam yüzeyinde oluşabilir, Lakin görüntü kirliğini şeffaf oranla göstermeyecektir. Hijyen durumları dikkate alındığında bu hususun sadece kandırmadan ibaret olduğu aşikardır.