Cam duşakabin teknesiz, olarak da uygulanabiliyor. Ama öncelikle alt yapıyı teknesiz bir duşakabin montaj olacak gibi çalışmak gerekir. Duş teknesiz bir banyo zemini nasıl olamalıdır? Süaline cevap olarak, seramikler altına izolasyon malzemesinin zorunluluğu dikkate alınmalıdır. Duş başlığından belli bir hızda düşen damlacıklar. Bilinmelidir ki fayans & seramikler arasındaki derz dolgu malzemesini çürütebilir. Ve bu maksatla alt katlara su sızdırma durumu söz konusu olabilmektedir. Cam duşakabin teknesiz için önce temel atılmalı sonra inşaaya başlanmalıdır. Banyo dekorasyonu öncesi bütün planlar yapılmalı, sonrasında oluşabilecek riskler minimuma indirgenmelidir.

Cam Duşakabin Teknesiz Kullanımı

Teknesiz olarak hemzemine çalışacağınız cam duşakabin lerde ölçü detayı önem kazanır. Duş camları genelde dikdörtgen tarzda gönyesinde kesildiği düşünüldüğünde. Yerine göre ölçü alınmalı kullanılacak modelde hata tolerans payları hesaba katılmalıdır. Cam duşakabinler temperli camdan yapıldığı için sonrasında kesilme durumu söz konusu değildir. Uygulama yani montaj ehil ya da ehliyetli bir usta tarafından montajlanmalı. Montaj prensiplerine uyulmalıdır. Sürgülü duşakabinlerde bir nebze hata payını tolere edebilecek bir yapı olsa da. Menteşeli duşakabinler için bu durum söz konusu bile olmayabilir. Ayar mekanizmaları bu duruma elverişli değillerdir. Tabi bazı modeller istisna.  Modern çağda ileri teknolojik ürünler günden güne hayatımıza girse de. Banyonuza uygun modeli seçmenizde herdaim fayda var.

Teknesiz Duşakabin Uygulamaları

Seramik üzeri duş teknesiz uygulamalarda, yere set oluşturulmak için mermer konulabilir. Ya da fayansların rengiyle uyumlu bir granit yerleştirilebilir. Bazan da seramik renklerinden zıt tonların kullanımı, farklı bir hava katabilir. Bu tamamen sizin olağanüstü hayal gücünüze bağlı. Temperli cam duşakabin teknesiz olarak yere montajlayabilmek için çeşitli aparatlar kullanılmalıdır. Camların direkt seramik zemine teması kesilmelidir. Uygulamada profil, cam tutucu aparat, gerekli alanlarda silikonize fitiller de kullanılabilmektedir. Duş camları montajı esnasında duvara montaj esnasında delik delerken, sıhhi tesisat ya da elektrik tesisatı geçebilecek yerler belirlenmeli. Cama delik açılacaksa en başından tespit ve ölçeklendirme ona göre yapılmalıdır. Zeminde vida atılması gereken yerler var ise, yerden ısıtma sisteminin olup olmadığı sorulmalıdır. Ziyadesinde zeminde pis su boruları veyahut temiz su hattı tesisatının da dolaşabileceği öngörülerek montaj bu kriterler doğrultusunda yapılmalıdır.

Farklı bir hemzemin çalışma olan Teknesiz Duşakabin başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.