Çerçevesiz Duşakabin En az 8 mm cam kalınlığında çalışılan bu model resimde de görüldüğü üzere etrafında profil çerçeve  bulunmamaktadır. Duvar kısımlarından paraduş menteşelerle tutturulan temperli camlar. Duvar sabit cam bağlantı elemanlarıyla denge kurularak sabit camın esnekliği alınmış olur. Kanat camını taşıyan 90 derece açılır duş menteşesi. Cam ağırlığını taşıyabilecek kapasitede seçilmelidir. Duş teknesi küvet ya da hemzemin üzerine rahatlıkla montaj yapılabilen üründe. Cam ve duvar arasındaki temasın kesilmesi için  silikonize fitiller kullanılır. Bu durum su sızdırmazlık için önem taşır. Ziyadesinde cam güvenlik için gereklidir. Duş kapılarında standart kulplar kullanılmakta olup. Tercihen istenilen kulp modeli de çalışılabilmektedir.

çerçevesiz duşakabin

Çerçevesiz Duşakabin lerde Kapı Yönleri

Paraduş menteşeli duşakabinler içe ya da dışa açılır şekilde uygulanabilir. Banyodaki alanın kullanım kolaylığına göre duş camlarının kapı yönleri önceden belirlenmeli. Hatta bu planlama dekorasyona başlamadan önce tespit edilmelidir. Duş havuzunu iç derinliğine göre kapı yönü içe ya da dışa açılabilir. Duş kapısı ile sabit cam birleşme noktasında elastik mıknatıslar kullanılarak camların birbirini öpmesi sağlanır. Bu hassasiyet su sızdırmazlık seviyesini maksimuma çıkarır.

Çerçevesiz Duş Camlarında Tercih

Çok iyi bilinmelidir ki , çerçevesiz duşakabinler sürgülü duşakabinler kadar su sızdırmazlık sağlamamaktadır. Bu duruma etken, duş kapısının duş başlığına uzaklığı. Duş havuzunun derinliği, duş camının arka duvara uzaklığı. Duş alanının ölçütü, ya da duş alanı içinin hemzemin yahut ta düşük zemin oluşu. Veya bir set kullanıldığıyla alakalı da belirginlik gösterebilir.

Duşakabin için silikon kullanımı; Islak mekanlarda kullanılan silikonların dayanıklılığı en önemli faktörlerden birisi olmakla beraber. Zaman içinde küflenme ya da siyahlanma gibi gözle görülebilir etkenlerin önüne geçmek için nitelikli silikonların kullanılması önem arz eder.

profilsiz duşakabin

Profilsiz Duşakabinler

Modelde görüldüğü gibi profil kullanılmadan Paraduş menteşelerle uygulanan camduşakabin modeli. Profil kullanmadan oluşturulan duş cam kalınlıkları 8 mm altında kullanılmamalıdır. Ölçü büyüdükçe cam kalınlığı arttırılabilir. Bazı durumlarda 10 mm temperli camlar kullanımı daha uygun olacaktır. Ölçü esasına göre statik hesaplar yapılmalı. kullanılacak menteşenin kg cinsinden taşıyıcılığı hesaba katılmalı cam boyutu ona göre belirlenmelidir.

Paraduş menteşeli   duşakabin uygulaması olan Bombe Camlı Duşakabin makalesini de inceleyebilirsiniz.