Temperli cam özellikleri ; Yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine basınç gerilimi. Cam ortasına ise dolaylı, çekme gerilimi kazandırmak için ısıtma soğutma aşamalarını içerir. Temperli cam işlemsiz cama göre yaklaşık 5 kat daha dayanıklı olup. Kırıldığı an zar büyüklüğünde parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından. Güvenlik camı olarak kullanıma uygundur. Temper işleminden sonra camlara herhangi. (Kumlama hariç) kesim, delik delme, kenar ve yüzey işlemi yapılamaz.

Temperli Cam Özellikleri Isı Rejimi

Yalnızca bazı bakış açıları ve ışık koşullarında fark edilebilen. Temperleme izleri ile kamburluk ve dönüklük toleransları içinde kalmak kaydıyla. Ortaya çıkan distorsiyonlar ısıl işlemin kaçınılmaz ve önlenemeyen sonucudur. Temperleme işlemi sırasındaki hassas bir ısı rejimi uygulaması ile. Minimuma indirilmiş izler, başlı başına bir kusur olarak nitelendirilmemektedir.

Temperli Cam Özellikleri Cam Testi

Ender de olsa cam hamurunda bazı üretim yöntemleri sonucunda ortaya çıkabilecek. Mikroskobik partiküllerden kaynaklanan spontan kırılma. Olasılığına karşı tam temperli camlar istendiğinde ısı banyosu (heat soaking). Testinden geçirilerek bir ön elemeye tabi tutulabilirler.
4 mm camdan 20 mm cama kadar temperleme yapılabilir. Çeşitli kalınlıklardaki camlara farklı derecelerde büküm (bombe) yapılabilir.

Duşakabin camlarında temperleme zorunluluğu vardır.